Az Olaszország régióinak konyháját, illetve tipikus fogásait bemutató rovatunkat Nyugaton kezdjük, Liguriában, pontosabban Genova környékén. A pestóról lesz szó, egyik nagy kedvencemről.
Alapanyaga, a bazsalikomot még a nagy ligúr kereskedők hozták el hajóikon Ázsiából. Annak ellenére, hogy eredetileg nem hazai fűszernövény, tökéletes klímát talált a bazsalikom Liguriában, ahol szinte olyan család, akinek a teraszán ne találnánk friss bazsalikomot.
Az első pestot a szájhagyomágy szerint még 1800 körül készítették el, a recept pedig azóta nagyjából azonos maradt, annak ellenére, hogy minden családban megvannak a saját kis trükkök az elkészítésére és minden egye nagyi elmagyarázza nekünk, miért is az ő pestója a legjobb a környéken.
Az elkészítéshez szükségünk lesz - az egyszerűség kedvéért - kőtálalacskára-mozsárra, amiben majd összetörjük a bazsalikomleveleket, valamint egy fából készült mozsártörőre, amivel majd törjük-zúzzuk a hozzávalókat. Innen is ered a pesto neve: pestare, vagyis összetaposni, összezúzni.
A pesto hozzávalói:
- 3 gerezd fokhagyma
- 50 g bazsalikomlevél
- 70 g reszelt parmezán (lehetőleg frissen reszelt)
- 1 dl extra szűz olívaolaj
- 2 evőkanél kemény juhsajt (pecorino)
- egy evőkanálnyi fenyőmag
- egy csipet nagyszemű tengeri só
1. Először a fokhagymát tesszük a tálkába és addig zúzzuk, amíg krémes állagú nem lesz.
2. Második lépésként hozzáadjuk a bazsalikomleveleket és a csipet sót és folytatjuk a zúzást. Ez a fázis elég sokáig tart majd, de ne adjuk fel, akkor jó, amikor a bazsalikomlevelekből zöldes lé válik ki.
3. Ekkor adjuk hozzá a fenyőmagot, majd a kétféle sajtot és keverjük krémes állagúvá.
4. A legvégén kerül hozáadásra az olívaolaj, addig keverjük (itt már nem kell zúzni), amíg szép, krémes állagú nem lesz. Elkészült a saját pestónk!
Természetesen spagettivel....
Jó étvágyat!