Gasztro-témában az olaszokat ezekben a napokban a karácsonyi menü legalább elméletben való összeállításán kívül egy új brit törvény foglalkoztatja leginkább, amely kategóriába sorolja a szupermarketekbe kerülő élelmiszereket, a kizárólag azok azok zsír -és cukortartalmát figyelembe véve. Az új törvény szerint az élelmiszereken fel kell tüntetni egy zöld, sárga vagy piros jelzést, így komunikálva azok egészségre való káros, semleges vagy "hasznos" jellegét.
Az olasz Mezőgazdasági Miniszter azonnal ellenérzését fejezte ki a rendszerrel szemben, abszurdnak nyilvánítva a brit rendelkezést. A zöld, sárga és piros jelzéseket (a piros a "tiltólista", vagyis zsíros és/vagy magas cukortartalmú élelmiszerek) a fogyasztók szempontjából megtévesztő, sőt, manipulatívnak tartotta nemcsak az olasz miniszter, hanem még 16 európai ország egyöntetűen.
A piroslámpás rendszer több szempontból sem állja meg a helyét. Az olasz álláspont szerint nem léteznek önmagukban kártékony vagy "jó" ételek; senkit nem ér visszafordíthatatlan sérülés, ha megeszik egy darab csokoládét, miután például lefutott 8 kilométert és úszott másik kettőt. Másrészt a besorolás egyszerűen dilettáns módon lett elkészítve. Érdekesség, hogy míg a Coca-Cola light zöld jelzést kapott, amí relatíve magas zsírtartalmának köszönhetően.szigorú piroslámpás a pármai sonka.
Az olasz élelmiszer-export mintegy 28%-át érinti a piros jelzés, mintegy 630 millió euró értékben, nem beszélve az olasz konyha imázsát érő kárról.
Rajtuk a választás sora, döntsünk felelősségteljesen: olasz konyha vagy brit...?